header logo

Schola Dziecięca JACKONUTKI w Parafii Św. Jacka w Krakowie

W naszej parafii działa muzyczna schola dziecięca JACKONUTKI,
która swom śpiewem wzmacnia oprawę muzyczną podczas
niedzielnej Mszy Świętej
o godzinie 12:00

Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci: dziewczynki i chłopców
do dołączenia do scholi.
Próby odbywają się w niedzielę po mszy o godz. 10:00,
czyli ok. godz. 11:00, w dolnej kaplicy.

Kontakt: P. Marian Gil, tel. 507-240-206

Próby chóru odbywają się we wtorki o godzinie 19:00 na piętrze kaplicy
(tylne wejście – trzeba dzwonić domofonem pod numer 2: kuchnia).

Chór w naszej Parafii powstał jesienią 2017 roku z inicjatywy Księdza Proboszcza. Pomysł padł podczas pikniku parafialnego, a organizacji i prowadzenia chóru podjęła się mieszkająca na terenie naszej Parafii śpiewająca aktorka Justyna Schneider. Dosyć szybko, bo już w trakcie parafialnego koncertu pieśni patriotycznych w listopadzie tegoż roku, odbył się pierwszy występ chóru. Kolejne były w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a potem, już w miarę systematycznie, w czasie niedzielnych Mszy Świętych i różnych uroczystości, jak Triduum Paschalne, Bierzmowanie młodzieży i inne.

Jak na początkującą grupę (tylko nieliczne osoby śpiewały wcześniej w jakimś chórze), chór wypadał całkiem nieźle. Rozbudowywał się repertuar i zgłaszały się też nowe osoby chętne do śpiewania. W najlepszym pod względem liczebności okresie chór liczył ponad dwadzieścia osób. Pandemia Covid 19 w latach 2020–2021 przerwała pracę chóru na ponad rok. Dopiero jesienią 2021 roku Dyrygentka postanowiła wznowić próby. Ze względu jednak na swoje intensywne zajęcia zawodowe w teatrze powierzyła ich prowadzenie Pawłowi Gancarzowi, który jeszcze przed wybuchem pandemii sprawdził się w tej roli, zastępując niekiedy Justynę. Z biegiem czasu okazało się, że przyjdzie mu prowadzić chór samodzielnie – i znakomicie się ze swego zadania wywiązuje.

Próby odbywają się systematycznie, stale rozszerza się też repertuar utworów. Problemem jest jednakże liczba uczestników. Na przestrzeni lat, z różnych przyczyn – głównie z powodu zmiany miejsca zamieszkania, ale też wskutek innych okoliczności – liczba chórzystów zmniejszyła się o połowę. Od czasu wznowienia prób po pandemii nie zgłosił się też praktycznie żaden nowy uczestnik. Aktualnie w chórze jest tylko 11 osób oraz Dyrygent. Wobec tego właściwie tylko przy 100-procentowej frekwencji możliwe są udane próby czy występy – a taką jest bardzo trudno osiągnąć. Przeszkadzają choroby, różne obowiązki zawodowe, wyjazdy itp. Dlatego jest niezwykle istotne, aby zwiększyła się liczba uczestników.

W chórze jest miejsce dla każdego, kto tylko czuje się na siłach, by śpiewać. Niekoniecznie trzeba się odznaczać jakimiś nadzwyczajnymi zdolnościami śpiewaczymi. Próby przebiegają w sympatycznej i niestresującej atmosferze, nasz Dyrygent motywuje nas do pracy raczej pochwałami niż krytyką. Na pewno nie będzie też problemem opanowanie dotychczasowego repertuaru – przed planowanym występem przewidziane do śpiewania pieśni są starannie ćwiczone i przypominane. Wreszcie – nie trzeba się zagłębiać w rozważania psychologiczne, żeby zdać sobie sprawę, jakie osobiste korzyści może każdemu przynieść uczestnictwo w grupowym śpiewie. Jest to sposób na wartościowe i twórcze wykorzystanie czasu, sposób na oderwanie się od codziennych spraw i problemów – a zanurzenie się na jakiś czas w sferze sacrum. Warto się o tym przekonać i zaznać radości wspólnego wielbienia Boga śpiewem.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przygotowania do bierzmowania:

Spotkanie informacyjne - w ogłoszeniach z XXIII niedzieli zwykłej 4 września 2022 roku.

W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa zachęcamy do nabywania prasy katolickiej drogą prenumeraty.

Tygodnik Katolicki "Niedziela"

Prenumerata drukowanej wersji "Niedzieli"

Zalety:

 • dostarczanie gazety bezpośrednio do domu;
 • terminowość dostaw;
 • jednorazowe zamówienie.

Aby zamówić wersję drukowaną "Niedzieli" należy skontaktować się z Działem Kolportażu pod nr. tel.: (34) 324-36-45 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wersja elektroniczna "Niedzieli"

Zalety:

 • 50% ceny wersji papierowej;
 • dostępność;
 • czytanie bez wychodzenia z domu;
 • możliwość prenumeraty e-wydania.

Elektroniczne wydanie Tygodnika Katolickiego "Niedziela" to koszt jedynie 3 zł. Aby zakupić "Niedzielę" w wersji elektronicznej, wystarczy wejść na stronę internetową e.niedziela.pl i postępować wg instrukcji.

Tygodnik "Gość Niedzielny"

Prenumerata Tygodnika "Gość Niedzielny" jest dostępna na stronie internetowej Tygodnika: http://sklep.gosc.pl/

 

 

Liturgia na jutro - z portalu niedziela.pl :

 

Nowy projekt kościoła

Decyzją nr 2755/2015 został zatwierdzony nowy projekt budynku kościoła. Zmiany w porównaniu z poprzednim projektem to między innymi:
* likwidacja podpiwniczenia budynku kościoła z pozostawieniem tylko części piwnicy na potrzeby pomieszczenia technicznego;
* likwidacja zbiornika p.poż. wraz z hydrantem zewnętrznym;
* zmniejszenie powierzchni zabudowy budynku kościoła;
* zmniejszenie powierzchni użytkowej koscioła;
* zmniejszenie kubatury budynku koscioła;
* zmiana wysokości budynku kościoła (będzie niższy);
* zmiana szerokości i długości budynku kościoła (będzie mniejszy).

Tak wyglądał poprzedni projekt kościoła:

Poprzedni projekt kościoła

A tak będzie wyglądał nowy kościół:

Nowy projekt kościoła

Plan zagospodarowania terenu po zmianie projektu budynku kościoła:

Plan zagospodarowania terenu kościoła

Wizualizacje nowego kościoła:

 

wiz2

 

wiz3

Polityka plików Cookie

Czym są pliki Cookie

Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na komputerze, tablecie lub smartfonie podczas odwiedzania różnych stron w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.

Polityka plików Cookie

1. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego swjacek.info stosuje się tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego; strona może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. W niniejszym dokumencie, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego swjacek.info. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

2. Pliki cookies mogą być wykorzystywane w celu:

 1. dostosowania zawartości stron serwisu internetowego do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb,
 2. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
 3. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
 4. dostarczania użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

3. W ramach serwisu internetowego swjacek.info możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

 1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
 2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
 3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu,
 4. "funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.,
 5. "reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

4. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

5. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym swjacek.info z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania.

6. Pliki cookies mogą być zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego swjacek.info, a następnie wykorzystywane przez współpracujących z serwisem reklamodawców, firmy badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.

Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:

 

NAWIEDZENIE OBRAZU JEZUSA MIŁOSIERNEGO
oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II

Poniedziałek, 20 maja:

Godz. 17:45 - Gromadzimy się przed kaplicą przy krzyżu

Godz. 18:00 - Powitanie obrazu i procesja do kaplicy

Godz. 18:15 - Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa wraz z Księżmi z dekanatu

Po Mszy św. indywidualna modlitwa parafian i możliwość uczczenia relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II przez ucałowanie.

Godz. 22:00 - Msza św. o powołania kapłańskie pod przewodnictwem Księdza Neoprezbitera z księżmi, którzy służą pomocą w naszej parafii.

 

Czuwanie parafialne:

20:00 – Czuwanie

22:00 – Msza św. o powołania kapłańskie i zakonne. Odprawiają: rodak neoprezbiter ks. Rafał i księża, którzy służyli pomocą w naszej parafii.

23:00 – czuwanie młodzieży.

24:00 – zapraszam parafian z ul. Podkowińskiego

1:00 – 2:00 - zapraszam parafian z bloku Radzikowskiego 61

2:00 – 3:00 - zapraszam parafian z bloku Radzikowskiego 65

3:00 – 4:00 - zapraszam parafian z ul. Conrada, Czerwieńskiego i Fiszera

4:00 – 5:00 - zapraszam parafian z ul. Radzikowskiego (domy prywatne) i blok 19 i 25

6:00 – 7:00 - zapraszam parafian z bloku Radzikowskiego 47b, 47c i 63

7:00 Msza św.

8:00 - 9:00 - zapraszam parafian z bloków Radzikowskiego 67 i 69

9:00 – 10:00 - zapraszam parafian z bloku Radzikowskiego 69a i 77

10:00 – 11:00 - zapraszam parafian z bloku Radzikowskiego 77A i 79

11:00 – 12:00 - zapraszam parafian z bloku Radzikowskiego 81 i 100

12:00 – 13:00 - zapraszam parafian z bloku Radzikowskiego 111a, 100b, 100c

13:00 – 14:00 - zapraszam parafian z bloku Radzikowskiego 100d, 100e, 100f, 100g

14:00 – 15:00 - zapraszam parafian z bloku 106, 106a, 106b, 106c i 106d

15:00 - Godzina Miłosierdzia

15:30 – 16:30 - zapraszam parafian z ulicy Radzikowskiego 114, 124, 126, 128, 134, 138, 140, Wilcza i Słowicza

16:30 – zawierzenie Parafii Miłosierdziu Bożemu

17:45 – Przekazanie obrazu i relikwii parafii św. Wojciecha

 

 

Liturgia na dziś - z portalu niedziela.pl :

 

Nasz Patron - Święty Jacek

Nieznana jest dokładna data jego narodzin. Historycy sprzeczają się, jak miał naprawdę na imię. Mimo to Jacek Odrowąż jest najbardziej znanym świętym, a jego posąg znajduje się wśród rzeźb na kolumnadzie wokół Placu Świętego Piotra w Rzymie.

Badacze dziejów podają aż cztery daty narodzin Jacka Odrowąża: 1176 rok, 1183, 1200 lub 1220. Za najbardziej prawdopodobny rok jego przyjścia na świat w rycerskiej rodzinie Eustachego i Beaty Końskich, herbu Odrowąż, w Kamieniu Śląskim uznali jednak 1183. Najprawdopodobniej miał na imię Jakub albo Jan. Wołano go zdrobniale Jacko lub Janko czy Jaśko. Dla potrzeb beatyfikacji nazwano go po łacinie Hiacyntem.

Karierę duchownego zrobił dzięki wujowi Iwonowi Odrowążowi, który był biskupem krakowskim. Najpierw Jacek został kanonikiem katedralnym, potem wuj wysłał go na studia teologiczne i prawa kanonicznego do Paryża i Bolonii.

Podczas pobytu w Rzymie biskup Iwo poznaje swojego bratanka ze św. Dominikiem. Wkrótce czterej polscy duchowni: Jacek, Czesław, Herman, Gerard wstępują do zakonu dominikanów. Po dwóch latach bracia zakładają klasztor w krakowskim kościele św. Trójcy. Sam Jacek nie był przeorem zakonu lecz misjonarzem. Akcje misyjne prowadził na Rusi [1228-33] i w Prusach [1236-38]. Zmarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie i pochowany został w kościele dominikanów.

Kult jego osoby powstał krótko po śmierci. Pojawiły się wieści o cudownych uzdrowieniach. W 1268 roku matrona Marta położyła na grobie Jacka chorą rękę i poprosiła o wyleczenie. Kończyna odzyskała sprawność. Potem były uzdrowienia pielgrzymów z głuchoty i febry. Jednak starania o kanonizację trwały kilkaset lat. Dopiero 17 sierpnia 1594 roku papież Klemens VIII ogłosił Jacka Odrowąża świętym.

Na temat świętego krąży wiele legend. Jedna głosi, że Jacek po najazdach Mongołów karmił ubogich pierogami własnego wyrobu. Dlatego przylgnął do niego przydomek ”święty Jacek z pierogami”. W innej opowieści święty Odrowąż rozkłada płaszcz na wodach Wisły i przechodzi po nim na drugi brzeg jak po moście. Głośna jest przypowieść o wyniesieniu przez św. Jacka z Kijowa oblężonego przez Tatarów komunii świętej i figury Matki Boskiej.

Niestety nie zachowały się żadne pisma św. Jacka, a dane o jego życiu czerpane są z „Żywota” spisanego w XIV wieku przez Stanisława z klasztoru krakowskiego. Mimo to kult świętego rozwinął się zwłaszcza na Śląsku i w Krakowie. Dekretem papieża Jana Pawła II w 1993 roku św. Jacek został patronem Metropolii Katowickiej.

Artykuł z gazety Montes Tarnovicensis, nr 27 - grudzień 2007 r. Wszelkie prawa zastrzeżone dla: Oficyna Monos, 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Szpaków 5